
Amennyit mozogsz, annyit élsz!
Funkcionális Edzés
Maga a szó működésbeli, rendeltetésszerű használatot jelent. Az edzésben ezt a mozgásunkra értjük, olyan mozgásformákat végzünk, amelyeknek hasznát vesszük a hétköznapi életben vagy a fizikai, sportbeli teljesítményben. Az edzésmód lényege, hogy összetett, magasabb fittséget érjünk el a testi képességek területén. (erő, gyorsaság, állóképesség, koordináció)
A funkcionális edzés nem új keletű dolog. A fitneszgépek megjelenése előtt lényegében csak funkcionális edzésről beszélhettünk. Az atléták, tornászok, labdajátékosok stb. felkészülése mind funkcionálisan ment/megy végbe.
A fitneszipar óriási üzletággá nőtte ki magát. Különösen jellemző rá a változás. Néhány éve a konditermi edzés alternatívájaként „elővett” egy régi, jól bevált edzésmódot, amelyet funkcionális „köntösben” értékesít. Hatalmas siker övezi világszerte, ebből kifolyólag újabb és újabb eszközök látnak napvilágot a funkcionális edzés jegyében. Hogy a sok kesze-kusza eszköz mennyire segíti ezt az edzésmódot, az más kérdés.

Be lehet-e határolni, hogy mi az a funkcionális edzés?
Nincs meghatározva feketén-fehéren, hogy mik a funkcionális gyakorlatok. Nem is lehet éles határvonalat húzni, hogy például a kitörés az, de kitörés törzsfordítással már nem. Örök érvényű itt is, hogy inkább személyre szabottan kell gondolkozni, kinek milyenek a testi képességei és ahhoz viszonyítottan egy gyakorlat mennyire funkcionális.
A testi funkcionalitás növelésének különböző fázisai vannak. Mindenképp prevenciós szemlélettel kell közelíteni. Fel kell deríteni a test egyes tartásbeli, működésbeli hibáit. Meg kell alapozni a test izom-ízületi egyensúlyát, majd ezután harmonikusan kell fejleszteni a kondicionális és koordinációs képességeket.
Testi funkcionalitás alatt elsősorban a mozgás (vagy tartás) során fellépő izmok rendezett, összehangolt működését értjük, amelyek meghatározott időben, meghatározott sorrendben, megfelelő erővel járulnak hozzá az adott mozdulathoz. Ennek a hatásfokát fejlesztjük funkcionális edzésen.
Az edzések jellemzői:
- összetett mozgásokban több izomcsoport összehangolva vesz részt
- gyakorlatokat 3 dimenzióban végezzük
- mozgató izmok munkáját megelőzőleg mindig stabilizáló izmok segítik
- általában nagy hangsúly kerül a keringési-és légző rendszerre, valamint a törzsstabilizációra.
A funkcionális edzés csak akkor fejlesztő hatású, ha szisztematikusan az adott célnak megfelelően van felépítve.